Forum LEBORKSA GRUPA AIRSOFTOWA Strona Główna


LEBORKSA GRUPA AIRSOFTOWA
Witamy na stronie Lęborskich maniaków airsoftu
Odpowiedz do tematu
WARTA
KRYSTIAN
Administrator


Dołączył: 29 Maj 2005
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: z dupy

Warta

Warta jest podstawowym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa oddziału podczas postoju oraz noclegu. Zadaniem warty jest ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem resztę oddziału która odpoczywa, śpi, lub spełnia inne zadania. Jest wiele sposobów pełnienia warty, jednak wszystkie podlegają tym samym zasadom ogólnym:

Warty są ustawione na kierunku z którego najprawdopodobniej zagraża niebezpieczeństwo
W nocy na posterunku wartowniczym musi być co najmniej 2 żołnierzy
Wartownicy muszą być odpowiednio poinformowani przed rozpoczęciem warty, musza znać zakres swoich obowiązków
Wartownik nie może zejść z posterunku dopóki nie zostanie zwolniony


Podczas pełnienia warty nie wolno żołnierzom:

Rozmawiać
Palić
Czyścić broń
Spać
Jeść / gotować
Wykonywać zbędne ruchy
Używać latarek lub światła

Posterunek wartowniczy musi być bezwzględnie wystawiony podczas noclegu patrolu. Każda sekcja wystawia jeden posterunek - w bazie patrolowej gdzie stacjonuje pluton należy wystawić 3 posterunki. Dowództwo pełni dodatkową wartę przy radiostacji. Warta jest pełniona od czasu stand-to wieczorem do końca stand-down rano. Nocna warta jest zawsze pełniona równocześnie przez dwóch żołnierzy zmieniających się na przemian – nie są luzowani równocześnie. Długość poszczególnej warty oblicza się w następujący sposób:

Czas Warty = ( Czas trwania Zmroku w minutach / Liczba Wartowników ) X 2

Warta nie może zmieniać się równocześnie, dlatego warta jednego żołnierza – z reguły dw-cy sekcji, jest dzielona na dwie części. Zakładając, że warta zaczyna się od godz. 20 00 i trwa do godz. 0600, to jeden żołnierz jest na warcie od 20 00 do 2200 a drugi od 20 00 do 21 00, poczym zostaje zmieniony. Drugą godzinę swojej warty spełnia od 0500 do 0600. Dw-ca sekcji pełni „przerywaną” wartę, dlatego że musi być najbardziej wypoczętym członkiem sekcji. Poniższa tabela służy do obliczania czasu trwania pojedynczej warty jednego żołnierza.


Zmiana warty
Zmiana warty jest momentem newralgicznym. Podczas zmiany warty następuje chwilowe osłabienie punktu wartowniczego. Żołnierz schodzący z warty oraz jego zmiennik generują dodatkowy hałas na pozycji patrolu. Zmiana posterunku odbywa się według ściśle ustalonego schematu i jest procedurą operacyjną.

Kiedy nadchodzi zmiana warty, żołnierz schodzący z warty wstaje i idzie do stanowiska żołnierza który go luzuje. Przed rozpoczęciem warty musi dokładnie wiedzieć kogo luzuje i w jakim miejscu będzie on spał. Zadaniem sierżanta jest upewnienie się czy wszyscy żołnierze znają swoich zmienników oraz ich miejsca noclegu. Zwalniany żołnierz podchodzi do śpiącego kolegi i delikatnie budzi go. Najlepiej zrobić to subtelnym kopnięciem w nogi. nie jest wskazane nachylanie się nad śpiącym żołnierzem, w nocy, podczas operacji kiedy nerwy są i tak wystarczająco napięte.

Obudzony żołnierz wstaje, pakuje swój śpiwór, (pałatka może zostać rozbita) i jest odprowadzany na stanowisko wartownicze. Dopiero wtedy żołnierz schodzący z warty może zdać służbę i pójść spać. Utrzymywanie tej samej kolejności pełnienia warty podczas patrolu, ułatwia całą procedurę. żołnierze pełnią wartę w tych samych godzinach i są luzowani w tej samej kolejności.

Rozkazy dla wartowników.

Dowódca patrolu musi bardzo precyzyjne określić swoje oczekiwania od wartowników. Każdy wystawiony punkt wartowniczy powinien otrzymać pełny zestaw rozkazów, które muszą zawierać następujące informacje:

1.Prawdopodobny kierunek nadejścia przeciwnika.
2.Sektor odpowiedzialności - sektor jaki wartownicy muszą obserwować, oraz sektor ogniowy - kierunek na jakim mają prowadzić ogień w razie kontaktu - szczególnie istotne w nocy kiedy prowadzenie obserwowanego ognia jest często niemożliwe.
3.Nazwa oraz identyfikacja punktów terenowych i punktów odniesienia
4.Pozycja sił własnych: innych wartowników, własnych MG, pozycji flankowych
5.Wymagane umundurowanie, wyposażenie i kamuflaż
6.Zasady otwarcia ognia
7.Stan broni
8.Procedura wymiany hasła
9.Hasło
10.Droga do posterunku wartowniczego
11.Lokacja przełożonego
12.Czas rozpoczęcia służby i zmiany
13.System zmiany
14.Działanie w wypadku:
A. Kontaktu z nieprzyjacielem
B. Kontaktu w bazie

15.Pytania potwierdzające


Wartownik na wysuniętej pozycji. Standardowo wartownik jest uzbrojony tylko w broń osobistą, jednak jeżeli jest dostępna dodatkowa bron maszynowa, można wzmocnić posterunek - albo dodatkową miną claymore.

Podsumowanie

Po wystawieniu punktów wartowniczych w terenie, reszta oddziału - sekcji lub plutonu, może zacząć wykonywanie rutynowych zajęć. Sporządzanie posiłków, czyszczenie broni, nawiązywanie łączności, okopywanie się etc. Istnieje tendencja do osłabienia ogólnej czujności. Mimo wystawienia wart, formacja powinna pozostać na stanie 50% stand-to - w zależności od sytuacji taktycznej. Oznacza to że tylko połowa będzie czyścić broń równocześnie, lub jeść. Reszta żołnierzy będzie nadal utrzymywać pozycje na zewnętrznej rubieży.

Należy uwzględnić pozycję wartownika - za dnia jest sam, na wysuniętej pozycji. Na operacjach jest to miejsce dość stresujące. Równocześnie żołnierz nie jest pod bezpośrednim nadzorem d-cy. Jeżeli jest zmęczony (a zawsze jest) może zasnąć i narazić bezpieczeństwo całego oddziału.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
WARTA
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu